Minden adat kódolt formában van jelen
- A kódok előállítását – amikor jeleket meghatározott szabályok szerint az egyik jelrendszerből egy másik jelrendszerbeli jelekké alakítunk – kódolásnak nevezzük. A visszaállítást dekódolásnak mondjuk.
- A hírközlésben és a számítástechnikában rendkívül sok kódrendszer létezik: Morse ABC, telexkód, lyukkártyakód, stb. Például a BCD (Binárisan kódolt decimális) kódolás a tízes számrendszerbeli szám számjegyeit egyenként alakítja át kettes számrendszerbeli négybites számokká, és az így kapott bináris sor lesz a szám BCD kódja
- ASCII kódrendszerAz USA Szabványügyi Hivatala – ASCII (American Standard Codes for Information and Interchange) – 128 féle karaktert kódolt 7 bites bináris kóddal (ez van az első képen), minden karakternek egy kettes számrendszerbeli szám felel meg, kölcsönösen egyértelműen (lásd a kódtáblázatot).Az ASCII 8 bites (1 byte-os) kiterjesztése (ennek a második fele van a második képen) már 2*128=256 karakter kódját tartalmazza, az első 128 szám (0-127) az eredeti ASCII kódot, a második 128 szám (128-255) egyéb karakterek, például ékezetes betűk kódjait tartalmazza. A 128-255 számok felhasználásával sokféle nyelvet, nemzeti betűkészletet is figyelembevevő kódtábla készült. (A teljes magyar karakterkészletet a 852-es jelű kódlap tartalmazza, illetve a Windows-ban az 1250-es.)Unicode kódrendszerA többféle 8 bites kódlap sok problémát vetett fel. A UNICODE 16 biten ábrázolja a karaktereket, megteremtve 65536-féle karakter kódolásának lehetőségét (1991-től).A UNICODE felülről kompatibilis az ASCII-kóddal, és tartalmazza a ma használt írások nagy részének karakterkészleteit (görög, cirill, héber, arab, kínai, japán, tibeti, stb.).A UNICODE 1 helyett két byte-ot használ a karakterek kódolására, ami dupla adatmennyiség (ezt hátránynak tekinthetnénk), de rendkívül sokféle karaktert tartalmaz, így viszonylag univerzális (ez pedig előny). A UNICODE jelentősége az, hogy a különböző nyelvekben, illetve országokban egységes, szabványos kódrendszert használnak, ami megkönnyíti a legkülönfélébb adatkezelési feladatok megoldását.Konverzió kódrendszerek közöttAdatoknak az egyik kódrendszerből a másik kódrendszerbe való átkódolását konverziónak nevezzük. A konverziót program végzi. Előfordul, hogy az egyik kódtábla szerint előállított adatfájlt egy másik kódtáblát használó rendszerben kell alkalmazni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.